|
|
Начало на Zazz.info | За Zazz.info | За реклама | Връзка с редактора |
Страници
Търсене
Избрани сайтове
|
Карти, използвани при GPS навигацияНеобходимост от карти при GPS навигация.Вече сме закупили GPS приемник и с удоволствие го разглеждаме. Много скоро, обаче, изниква въпросът с намиране на подходящи карти, които да използваме за навигация, защото точните координати на нашето местоположение сами по себе си за огромна част от потребителите не са по интересни от показанията на електромера. Преди да започнем да ровим из Net-а трябва да сме наясно какво точно търсим, като едно от най-важните неща е за какво ще използваме GPS картата. Видове картиВсяка една фирма, която произвежда GPS приемници има свой формат на картите, които могат да се зареждат в него. Липсата на единен стандарт за картите поражда проблеми при обмен да файлове между различните марки приемници, но до голяма степен нещата е решават със специализираният софтуер за конвертиране между различните формати. Векторни картиВекторните карти представляват съвкупност от отделни елементи (примитиви), който са определени в пространството чрез своите координати, размери и характеристики (цвят, дебелина). Най-малкият елемент е точката. Между две точки с известни координати може да се дефинира отсечка, а ако се добави трета точка, се получава затворен контур. По този начин само чрез координатите на точките и връзката между тях могат да се дефинират отделните обекти, като картите стават малки по размер, бързи и удобни при работа. Растерни картиНосител на информацията в растерните карти се явява "пикселът". В общият случай пикселите имат цветова характеристика Red-Green-Blue (RGB) с възможни стойности от 0 до 255 за всеки от трите цвята. Съвкупността на много на брой пиксели дават визуалната представа за цялостна карта. При достатъчно увеличаване на растерните карти отделните пиксели се виждат като малки квадратчета.
Налични карти на България и светаВ настоящият момент за територията на България има създадена една векторна GPS карта, която е претърпяла множество изменения и допълнения. Картата е конвертирана за различните марки приемници и по своето съдържание е една и съща карта. Освен всички основни и второстепенни пътища в страната, на картата са отбелязани реките, езерата, улиците в главните градове с техните имена, ресторантите, училищата, хотелите и много други обекти с обществено значение. Въпреки това, информацията в тази карта далеч не е пълна и се нуждае от сериозно осъвременяване. На места пътищата не са посочени правилно и отклоненията от реалното им местоположение може да достигне 300 метра. Създаване на собствени карти и допълване на вече съществуващи GPS карти. Специални карти.Понякога изниква необходимостта ние сами да създадем GPS карта, която да отговаря на определени наши нужди. Съществуват програми, чрез който в завършен вид могат да се компилират векторни карти, но основният проблем остава начинът, по който се събира и класифицира първичната информация, независимо дали картата ще бъде векторна или растерна.
Отделните елементи освен координати могат да имат и други характеристики като име, дължина, площ и т.н. Директно заснемане на обектите.Най-точният начин за набавяне на първичната информация е директното заснемане на обектите с GPS приемник. Разбира се, трябва по време на заснемането да следим текущата точност на определяните координати, за да не се окаже, че поради смущения заснетите от нас обекти са силно огрешени. Точковите обекти се заснемат като Waypoint и след това се добавят имената, иконите и допълнителната информация за правилното им идентифициране. Линейните и площните обекти се заснемат като Track, който при софтуерната обработка се определя като тип (линеен или площен) и вид, най-точно характеризиращ реалния обект. Дигитализиране и векторизиране на растерни карти.При наличието на добри растерни карти можем да използваме дигитализиране или векторизиране на тези карти. По своята същност тези два процеса са почти едни и същи, но се различават по начина на извличане на информацията и по точността на постигнатите резултати. Трансформиране на вече съществуващи векторни карти в GPS координатна система.Много пъти ние разполагаме с вече съществуващи векторни карти, който представляват интерес в навигационно отношение. За да се използва по предназначение такава карта е необходимо трансформиране от някаква локална координатна система в глобална GPS координатна система. Има много начини за трансформация, като най-достъпният е чрез програмите за създаване и редактиране на GPS карти като GPS MapEdit. Тези, които се интересуват от подобна трансформация могат да прочетат статията "Конвертиране на чертежи от AutoCAD в GPS Alan Map 500" като държа да отбележа, че трансформацията на имотите съм направил директно в AutoCAD, а не с GPS MapEdit. Практическо използване на GPS картитеВекторните карти се инсталират в GPS приемниците и са готови за използване. Достатъчно е устройството да прихване сателитен сигнал от минималният брой спътници, за да локализира върху картата нашето местоположение. Освен графичната информация, която съдържа картата, трябва да има и индексирана база данни с имената на обектите, които съдържа картата, за да може потребителят да търси обектите по име.
Искам да обърна особено ВНИМАНИЕ на всеки, който използва GPS навигатор в автомобилът си. Огромна опасност крие шофирането на каквато и да е машина с поглед, отправен към дисплея на GPS-a. Казвам това не защото така пише в книжките, а защото само Бог ме спаси от размазване със 110 км/ч при проверка на спидометъра на един автомобил. Най-добрият вариант е до Вас да стои технически грамотен човек, който да следи уреда, докато Вие шофирате. |