Коя марка и модел GPS е най-подходящ за мен?

Не се надявайте да откриете формула за най-подходящият GPS, който да закупите. Всичко е толкова относително, че се чудя дали изобщо да пиша тази статия. Все пак от многото въпроси, които получавам на e-mail-а, може да се направи известна класификация на потребителите. Нямам нищо лично към никой. Това в случай, че някой от вас се познае в следващите редове.

1. Защо изобщо трябва да имаш GPS?

На този въпрос освен самият ти няма кой друг да отговори. За голяма част от хората, притежанието на GPS е свързано с всичко друго, но не и с реалната нужда от навигация. Предполагам, че щом четеш тази статия все пак нямаш еднозначен отговор на поставеният въпрос и има шанс наистина да ти потрябва сателитен приемник. В следващите точки ще разгледам основните типове хора, които търсят навигация. Ако твоят отговор е "...не ми трябва такова нещо, имам си компас и карта...", мога само да те поздравя - спестил си средства от семейния бюджет и не си се поддал на изкушението. И все пак помисли, след като прочетеш това-онова по GPS темата.

2. Модерно е да си с GPS.

Да, така си е. Смартфони, ПДА, GPS и други такива джаджи най-често стават притежание на хора, които идея си нямат как да ги използват пълноценно. Ама нали е модерно трябва да сме на "ниво". Ако се случи да имаш и повечко парички, за които разбира се не си се трудил ... тогава нищо да не те спира. Тичай към първия магазин и търси най-скъпото. Изобщо не се замисляй за марка, модел, функции и други дреболии. Така или иначе няма да ги използваш. Важното е да правиш добро впечатление където и пред когото трябва. Обаче гледай да не сложиш в джипа GPS за яхти, че някой грамотен човек ще забележи сонара и може да се получи обратен ефект.

3. Градският човек.

Този човек е специална категория и не означава местожителство. В града живеят ловци, търсачи на приключения, бойци, планинари и други, но предимно в града се срещат селяните. Градският човек е свързан неразривно с всички блага на цивилизацията. Можете да го познаете по разни дребни неща като носенето на чадър при появата на всяко облаче, излъсканите кожени обувки, изгладения панталон и т.н. GPS е необходим на такива хора до толкова, че когато са в непознат град да могат да се ориентират добре. Подходящи за тази цел са компактните приемници с картографски възможности, на които могат да се инсталират детайлните карти. Ако си някои наконтено мениджърче обърни внимание на комбинацията 3 in 1, което не е Nescafe, а PDA+GPS+GSM. Тази комбинация предлага голяма гъвкавост в практиката, защото не се налага да се носят по джобовете много устройства, като в същото време имаш на разположение джобен компютър, което не е никак малко. Имаш само един уред, няколко кредитни карти и документите - практично и елегантно. По принцип се намират и туристически GPS-и с по-малки размери, но те не се връзват с цялостната визия на градския човек.

4. Залепен за автомобила.

Колкото полезен, толкова и вреден за човека е автомобилът. Така сме се сраснали с машините, че до кварталното магазинче за 1 литър млеко шофираме цели 300 метра. Написах го в множествено число, но определено не попадам тук. Познавам такива хора, които на ден изминават пеша разстоянието от гаража до хола, и то умножено по две. В такива случай удачното решение са специално проектираните GPS приемници за автомобили, които са характерни със големите си дисплеи, вграден високоговорител за гласовата навигация и батерия, която издържа само няколко часа работа. То и необходимост от самостоятелна работа няма, нали захранването е от автомобила. Но трябва да помислиш и за обезопасяването на приемника срещу кражба. А те са едни такива тумбести, не е удобно да се носят в джоба, поне повечето от тях. Напоследък се появиха симпатични машинки с MP3 плеър, чието основно предназначение е навигация в автомобил.

5. Ех, планини! Ех, баири, красоти, реки.

Туристическите GPS приемници трябва да се превърнат в неразделна част от оборудването за планина. Много е писано по темата и тук няма да коментирам предимствата на този тип техника.. Дори и най-евтините навигатори без картографски възможности могат да спасят живота на цели групи хора. Отделно от това, наличието на GPS по време на преходите прави разходката приятна и пълноценна без излишно натоварване от типа "Ама сега къде сме, колко километра вече вървим, кога ще стигнем най-после до чешма." и все такива. Едно от основните неща, които различават "планинските" приемници от останалите е тяхната здравина и устойчивост на лоши метеорологични условия. Независимо от функциите и екстрите, които предлагат тези GPS-и, при избора трябва да се наблегне най-вече на надеждността.

6. Морските вълци.

Използването на GPS системи в морето и другите водни басейни поставя още едно изискване наред с устойчивостта на дъжд. В случай, че се използва преносим приемник, при изпускане на апарата във водата той трябва да остане на повърхността и, вместо да потъва. Поради тази причина тези приемници имат по-голям корпус от останалите, които осигурява плаваемостта. Има разработени стационарни приемници за плавателни съдове, някои от които са снабдени и със сонари.

7. Професионалистите.

Туристическите приемници могат да се използват като помощно средство при много от дейностите, в които се изисква приложение на специална техника и умения. На всякъде, където е необходимо маркиране на обекти или тяхното търсене, GPS технологията има приложение. Устройствата, предназначени за планина са подходящи за ежедневната работа, защото както в планината и тук се изисква висока надеждност и работа при ложи условия.

8. Съображения при избор на GPS приемник.

Ако горните редови ви се струват малко несериозни, това е точката, на която трябва да обърнете внимание. Ще погледнем от другата страна - от приемниците към хората, които ги използват.

Ясно поставени цели и приложение на приемника.

Глупаво е човек да хвърли сума за каквото и да било и след това да търси приложение на техниката. Изяснете си за какво точно ще използвате приемника и консултантите в магазина или някои от GPS форумите ще ви насочат към конкретен модел. Ако мислите да използвате GPS в много направление, например за планина и в автомобил дайте приоритет на функциите, които са по-важни за вас. Ако купите приемник за автомобил или PDA, в планината ще имате проблем, но ако вземете добър туристически приемник, той освен в планината ще може да ви служи и по време на пътуване с автомобил, макар и без гласова навигация. От друга страна покупката на PDA+GPS ще отвори пред вас неподозирани възможности, защото няма да имате само GPS, а Windows базирана платформа, за която са написани безброй полезни програми. Всичко е въпрос на правилно подреждане на приоритетите.

Максимален бюджет за техника.

Досега не помня да съм си казал, че ще купя нещо да 100 лв максимум и наистина да съм дал 100 лв. Обикновено моят "максимум" е около 50% от това, което съм решил първоначално и купувам уреда за 200 лв, например. Ако и вие сте като мен имайте предвид някакъв коефициент "...абе щом ще дам толкова, мога още малко..." и определете сума, която в никакъв случай да не надвишавате. Имайте предвид, че инвестицията е еднократна, но също така включете средства за покупката на детайлни карти на България и евентуално SD чип, ако паметта не ви стига. Почти всички съвременни приемници имат слот за външна памет, но при по-старите модели няма да имате този "проблем". Самата сума, която сте готови да отделите е функция от много параметри. Толкова пъти са ми задавали въпроса "Колко пари получаваш?", вероятно и вие сте го чували. Дразнещо, ужасно дразнещо е да слушам това всеки път. Защо един не ме попита колко харчиш и какво ти е необходимо, ами всички се интересуват какво получавам. Но си имам отговор на такива - "Не е важно колко пари получаваш, а как ги изкарваш и колко ти остават след като си платиш разходите". Но не ме слушайте, не съм добър икономист, от години дължа 2000 лв. и още не мога да ги върна.

И така, според възможностите определете една сума и се придържайте към нея, независимо как ще ви омайват търговците, повечето от тях изобщо не знаят за какво става въпрос.

Избор на марка.

Напоследък GPS-и се появиха под какви ли не имена. Голяма част от тях са сглобявани от невръстни китайски девойки в някой гараж и искрено ви препоръчвам да не се занимавате с тях, без да споменавам имена. Няколко са големите фирми с традиции в производството на персонални навигатори. Част от тях са Garmin, Magellan и Lowrance, които предлагат приемници на достъпни цени на българския пазар. Има и други фирми, наложили се в професионалната техника, които имат в продуктите си преносими навигатори, но цените им не ми позволяват да ги коментирам тук въобще. Magellan и Lowrance правят много добри приемници, но моят личен избор е Garmin и с риск да се повторя ще обясня защо.

Техниката на Garmin ми предлага четири неща:

- голям брой полезни функции - Garmin разполагат с над 60 параметъра за следене на движението и функции, които правят техните приемници предпочитани пред другите марки.

- здравина и надеждност на приемниците - всички приемници за планина са направени по IPX7 стандарт (издържат 30 минути на 1 метър под вода), здрав гумиран корпус и удобни за работа бутони. Многократно доказана здравина след сериозни падания и удари в камъни. Имам служебен Garmin GPS 12 и го използвам от 1999 г., все още работи безотказно.

- богати възможности за създаване на потребителски карти - това е най-важният показател за мен. В работата ми и по време на разходките искам да имам на разположение карти, които лично съм създал, които никъде не мога да намеря и за съжаление на никого не мога да предоставя. Най-лесно и бързо мога да направя карта за Garmin.

- достъпна цена - цената за приемниците на Garmin е приемлива за възможностите, които предлагат. Няма да коментирам останалите фирми, но сами можете да погледнете каталозите на вносителите за България и сами да се убедите коя фирма какво предлага за парите, които давате за GPS навигация.

Избор на модел.

Отделните модели могат да се разграничат според предназначението на уреда. Изображенията, които дават представа за визията на приемниците не са в еднакъв мащаб и не трябва да съдите за реалното съотношение в големината на отделните устройства.

- приемници без възможност за работа с детайлна карта - Това са най-елементарните и евтини приемници, които имат ограничени функции и въпреки това могат да оказват незаменима помощ при нужда от навигация. В комбинация с хартиена карта или без наличието на такава, те се превръщат в мощно средство за ориентиране. Пример за това дадох с Garmin ForeTrex 101 и разграфена карта на Витоша. Смятам, че всеки планинар трябва да има в раницата си поне такъв приемник, предвид символичната цена за такова устройство. Линиите, които се виждат на дисплеите представляват заснетото изминато трасе или част от вградената карта в приемника, ако има такава.

- приемници с картографски възможности - Този тип приемници могат да работят с графичната и семантична информация от инсталираните детайлни карти в паметта. Независимо дали са с черно-бели или цветни дисплеи, наличието на графика поставя навигацията на съвсем друго ниво в сравнение с предишната категория GPS-и.

- приемници за използване във водни басейни - Както споменах в предишна точка, тези приемници имат ценното качество плаваемост, когато говорим за преносимите уреди. Стационарните устройства са с големи дисплей, тежки и неудобни за използване извън плавателния съд. Честно казано никога не съм виждал и работил със стационарен приемник "морско" изпълнение и не мога да кажа за тях кой-знае какво. Но ми е интересно дали в морето може да се използва рутираща карта. В точката за планинските приемници на втората картинка е показан Garmin 76CSx и можете да сравните размерите на корпуса спрямо дисплея.

- приемници за използване в автомобили - Чисто автомобилните приемници са с големи размери и също не са удобни за носене. Скоро се появи и изключението от това "правило" - серията Nuvi на Гармин, едно от най-симпатичните устройства, които съм виждал, оборудвано с висококачествен Touch Screen дисплей. Със своите размери и показатели тези приемници могат да вършат отлична работа дори извън автомобила. Гласовата навигация и воденето "завой по завой" могат да бъдат в неоценима полза на всеки шофьор, спестявайки лутане по пътищата и средства за гориво от погрешните решения.

Garmin Nuvi и два приемника от Lowrance и Magellan

- приемници за използване в планината при тежки метеорологични условия - Това са истинските бойни машини, проектирани и изработени така, че да навигират при тежки метеорологични условия достатъчно дълго време с един комплект батерии. Ако дрехите и обувките ви съдържат в името си GoreTex, SympaTex, ClimaFit, Vibran и все такива, ако в раницата си имате боен нож, тактическо фенерче, обикновен компас, ако знаете как да оцелеете при неблагоприятни за вас условия, този тип приемници ще ви помогнат да го направите по-лесно. Вие не сте градският човек и 3 in 1 няма да ви свърши работа.

- джобни компютри с вграден или с външен GPS приемник - Понякога се оказва, че многофункционалните устройства са удачно решение. Модерният човек-консуматор предпочита точно такъв тип навигатори. Още преди доста години изградих имунитет срещу "универсалните" неща и желанието ми е всичко да бъде отделно. Тогава на мода бяха аудио-системите, вградени в един корпус. Пък аз си бях и си оставам старомоден и искам отделно да имам грамофон, усилвател, тунер, еквилайзер, аналайзер и всички останали Hi-Fi компоненти. Но трябва да призная, че има хора, за които е най-добре да използват работещите при слънчево време PDA с разни там синьозъби приемници, Ozi-Мози, забивания на Windows-а и други такива "благинки".

PDA с вграден GPS приемник от Garmin и "3 in 1" от Mitac MIO (PDA+GPS+GSM)

- авиацонни приемници - Тези приемници притежават характерни функции, необходими при използване на летателни апарати. Размерите им са колкото на морските стационарни устройства.

Авиационни GPS приемници на фирмите Garmin и Lowrance

- приемници, подходящи за спортисти - За хората, занимаващи се с активно спортуване на открито има разработени малки GPS приемници, някои от които имат и безжична връзка със сензор за измерване на сърдечния пулс. Например новите модели от серията Foreruner na Garmin могат да се използват от спортистите за контрол на скоростта, пробяганото разстояние и т.н.

Избор на магазин.

Както съм споменавал и на други места, препоръчвам техниката да се купува само от официалните вносители за България и от техните представителни магазини. Не гледайте нереално занижените цени в разни измислени интернет магазинчета, пазарувайки от тях рискувате да "изгорите". Отворете сайта на производителя и вижте реалната цена на приемника. Ще се убедите, че цената за България е почти същата, поне за Garmin е така.

Важни параметри, при избор на приемник

Няма кой знае каква философия в параметрите на приемниците и мога да сравня с изборът на GSM. Важни са следните четири неща, за които трябва да попитате:

- чувствителност

- продължителност на работа с един комплект батерии

- вградена памет и външна памет (Micro SD, Compact Flash или SD карта)

- устойчивост на лоши атмосферни условия

Казано в прав текст колкото по-.... от горните неща, толкова по-по-най е приемника. Като допълнение е добре приемникът да има изход за външна антена, цветен дисплей и други.

9. Моето оборудване.

Сигурно вместо да съм помогнал с тези писания внесох по-голям смут и трудност при изборът ви на GPS. Трябва да призная, че този избор никак не е лесен - съвършен приемник няма, както няма пълно щастие на тази Земя. Затова до скоро има три GPS приемника и всеки вършеше чудесно работата, за която е предназначен. PDA+CF GPS използвах в автомобила, Garmin ForeTrex 101 използвам по време на тренировка за контрол на дистанцията както и при задачи, изискващи "свободни ръце". Garmin Map 60CSx е универсален приемник, който има приложение на всякъде. Оказа се, че в планината и при изпълнение на служебните ми задължения ми е необходимо Pocket PC, което да работи в сурови условия - черта, която Dell Axim X5 не притежава. Тогава замених това PDA с Pocket PC Panasonic ToughBook CF-P1 и сега останах с два GPS приемника. Лиших се от гласовата навигация автомобила, но Garmin Map 60CSx замени успешно досегашната ми система. Практиката доказа правилността на решението ми, използвах ToughBook по време на градушка под вр. "Черни Връх" и съм спокоен за зимата с обявените в спецификацията работни температури от -25 до +60 °C. Магнезиевата сплав, от която е изработен корпусът ще поеме сериозните удари, които понякога съпътстват ежедневието ми, а ако случайно го изпусна в планинската река, това само ще освежи външният вид на "здравата книга" и ще пита за още.

Източник: naoffroad.com