GPS ще следи насипа на вълнолома във Варна

Нивото на насипите, които са част от проекта за укрепване на варненския вълнолом, ще се следи с GPS система. Тя ще осъществява контролни мониторингови функции и с нея отпада необходимостта водолази да следят непрекъснато целия процес. Апаратурата ще наблюдава къде са празнотите и ще се засипва целенасочено, за да се избегне нуждата от допълнително изравняване на вече натрупани количества.

"Копираме опита на японците и купихме от тях прецизна апаратура за подводно следене на разтоварените каменни маси", каза Иван Иванов, управител на "Хидроремонт ИГ" ООД. Фирмата е изпълнител на проекта по договор с Министерството на транспорта. Срокът е 18 месеца, но Иванов уверява, че при добри метеорологични условия ремонтът може да приключи до края на годината. Общата стойност на проекта е 13 милиона лева. Той е разработен в две направления.

Рехабилитира се самото тяло на вълнолома, което е изградено преди близо сто години. За това време е правено едно укрепване преди 25-30 години. "Но съоръжението е изложено на много агресивно вълново въздействие и неизбежно настъпват негативни изменения, деформации и разрушения в отделни участъци, казва Иванов. Допълнителна защита ще представлява една зона от източната страна пред вълнолома с насипан едроломен камък. Всеки каменен къс е от порядъка на 500 до 1500 кг.

Според главния инженер на дружеството Христо Николов при конвенционалните методи подобна площ би била засипана за около 6 месеца, GPS системата свежда този срок до месец и половина. "По този начин постигаме повдигане на дъното и получаваме фундамент за т.нар. вълногасящата система, казва инж. Николов. Профилът е различен в дълбочина, издига се към брега и от 25-ия до 70-ия метър трябва да го направим точно минус 7.

Върху своеобразното подводно плато ще бъдат разположени 280 стоманобетонни кутии, всяка от тях тежи 38 т. Хексалегите (тривърхи бетонни елементи) са с тежест 2.5 т и около съоръжението трябва да бъдат монтирани 5300 броя. Меката зима позволи стоманобетонните елементи да бъдат готови до края на май, коментира Иван Иванов. Те са изработени от "Инжстрой инженеринг", която е главен подизпълнител на обекта. Общият обем на скалната маса по проекта е 28 хил. куб.м, но прецизните изчисления сочат, ще да оформянето на своеобразното подводно плато ще са нужни около 46 хил. куб.м. Екипът разчита да постигне ефекта на гасене на енергията на вълната от изток, североизток, преди тя да достигне вълнолома.

"Последната част на съоръжението е преливаема при вълнение от порядъка на 4-5 бала, което не е рядко срещано в Черно море, вълната прехвърля от другата страна. Това е необичайно въздействие върху всички плавателни съдове в пристанището", каза Иванов. По думите му голяма част от едрогабаритните елементи ще бъдат транспортирани по море. Ще се използва румънска самоходна баржа, която се разтоварва сама и може да носи по около 100 1200 кубически метра. "Нашия строително-технически флот има подобни но не и с такива технически възможности, аргументира избора си Иванов. За румънските колеги получихме добри отзиви от участието им в изграждането на терминала в Бургас."

Надводната част на вълнолома ще се подсили с вълнобойни стени и хексалеги. Вътрешната страна на съоръжението е завършена почти 90 процента. Тя е сравнително евтина, формира едва 15 процента от цялата сума на проекта.